Yaşam Koçluğu Çalışma Alanları Nerelerdir

Son yıllarda hayatımıza giren kavramlardan bir tanesi de Yaşam Koçluğu kavramıdır. Hakkında bolca yazı yazılan yaşam koçluğu 29 Haziran 2013 Tarihli Resmi Gazete ile de resmen meslek olarak ilan edilmiştir. Gösterilen ilgi ve ihtiyaç neticesinde internet arama motorlarında çokça araştırılan yaşam koçluğu hakkında bizler de ekosisteme katkı olması amacıyla yaşam koçu iş olanaklarınını veya yaşam koçları nerelerde çalışabilir, yaşam koçluğu çalışma alanları nerelerdir gibi bu konuda sizleri bilgilendireceğiz.

Yaşam Koçları aşağıdaki genel başlıklar altında çalışmalar yapmaktadır;

  • Yaşam Koçluğu
  • İlişki Koçluğu
  • Öğrenci Koçluğu
  • Eğitim Koçluğu
  • Kariyer Koçluğu
  • Performans Koçluğu
  • Satış Koçluğu
  • İşletme Koçluğu
  • Yönetici Koçluğu

Görüldüğü gibi oldukça geniş çalışma sahası bulunan yaşam koçluğunu şimdi tek tek inceleyelim…

#1. Yaşam Koçluğu

Bu alanın kapsamı, danışanın mevcut durumu ile olması gereken yer arasında ki açığı kapatmaya yönelik çalışmaların bütünüdür. İnsanların arzu ettikleri yaşam ile gündelik yaşamları arasında oldukça gerçekçi bir uçurum vardır. Ruhsal bakımdan sağlıklı kişilere, hedefleri ve daha fazla başarıya nasıl ulaşabilecekleri konusunda çalışmalar yaparlar. Profesyonel ve bağımsız bir danışmanın gözetimi altında kendi kendini sabote etme alışkanlığını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların ele alındığı alandır.

#2. İlişki Koçluğu

Bu alanda ilişki koçları, alt düzlemin küçük oyunlarından sıyrılıp, içimizde ki yetişkini etkinleştirme dayalı bir süreç yönetimidir. Burada öncelik danışanın içsel alanını keşfetmeye dayalı iletişim başlar. Kendisiyle çözüme kavuşan danışanın, hayatında ki, sevgili, eş, arkadaş, sosyal yaşam gibi ilişki durumlarını iyileştirmeye yönelik çalışmaların yer aldığı alan.

#3. Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçu, çalışma alanı olarak öğrenciye odaklanarak, öğrencinin başarma yetisini arttırmaya yönelik, öğrenci ve ailesiyle birlikte çalışmalar yapar. Öğrenciye yönelik çalışma programı, çalışma ortamı, aşılması gereken sorunları belirler ve çözüme kavuşturucu hamleler yapar. Öğrencinin okul hayatı boyunca asiste olmasına imkan tanır.

#4. Eğitim Koçluğu

Eğitim koçluğu alanında, öğrencinin iletişim sorunları, okula adaptasyon sorunları, yaşadığı zorluklar, bıkkınlık, sosyal hayat, kendini tanıması, hedef belirleme gibi konular ele alınır. Bu alanda amaç öğrencinin kendisini tanıması ve bu süreç neticesinde hedefini belirlemesi üzerine çalışmalar yapar. Karşılıklı güvene dayalı bir iletişim vardır, öğrenci koçluğundan biraz daha farklı çalışmalar yapılmaktadır.

#5. Kariyer Koçluğu

Kariyer koçluğu alanında herkesin bir dönem arada kaldığı, sevdiğim işi mi yapayım, yoksa yaptığım işi mi seveyim gibi ana sorunların çözüme kavuşturulması, hedeflerinize nasıl ulaşacağınız konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız başvurmanız gereken koçluk alanıdır. Bu alanda çalışma yapacakları, kişilerin hedefleri doğrultusunda yönlendirmek, arada kalmışlıkları giderme ve denge halinde bir yaşam sağlama üzerine çalışma yapması beklenir.

#5. Performans Koçluğu

Bu çalışma alanında, danışanların motivasyonlarını yüksek tutmak ve hedeflerine emin adımlarla gitmesine yardımcı olmak amacıyla çalışmalar yapılır. Sadece bireysel değil, takım koçluğu gibi takımın motivasyon ve hedefine ulaşmasına yardımcı olmaya yönelik çalışmalar yürütülür. Takım içi iletişim gelişmesi ve takım ruhunun kazanılması ana çalışma alanlarıdır.

#6. Satış Koçluğu

Satış koçluğu alanında, satış sürecini daha efektif yürütebilir, satışta iletişimi daha iyi yönetebilir, problem çözme ve yaratıcılık, net ve kararlı olma konusunda yetkinliklerinizi geliştirmenize yönelik çalışmalar yapılır. Satış koçluğu ile karşı tarafın ihtiyaçlarını daha rahat anlayabilir, kazan, kazandır yaklaşımı ile uzun süreli artan satışlar gerçekleştirebilir.Doğru soru sorma becerisi ile satışta farklılık yaratabilir, duruma uygun en iyi satış stratejisi geliştirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

#7. İşletme Koçluğu

İşletme koçluğunun ana hedefi, işletme sahibinin yaptığı işe ve hayatına değer katmaktır. İşletmelerin karlılık hedeflerini tutturma, işe doğru personel alma, pazarlama, satış taktikleri, müşteri ilişkileri yönetimi, liderlik, finansal yönetim alanlarında işletmelere yönelik çalışmalar yapılır.

#8. Yönetici Koçluğu

Kişinin yönetsel yönünü keşfetmeye dayalı potansiyelini farkına vardıran ve en etkili şekilde kullanmayı öğreten çalışmalar bütünüdür. Bu çalışma ile stratejik ve operasyonel konularda, somut, bilimsel ve stratejik düşünebileceğiniz davranış tipleri geliştirir, çatışma ve kriz yönetimlerinde en kolay yolu seçer, kendiniz ve ekibiniz için motivasyonu, üretimi ve yaratıcılığı yüksek bir liderlik sergileyerek, iş yaşamında vizyoner bir bakış açısını deneyimlersiniz.

Zaman ilerledikçe koçluğun alt birimleri daha da çeşitlenecektir. Son yıllarda hasta koçluğu gibi, hangi hastane, hangi doktor, hangi tedavi yöntemleri gibi bir çok konuda profesyonel destek alınabilmesi mümkün olacaktır.

Yaşam koçları görüldüğü gibi bütüncül olarak yada uzmanlaşmaya yönelik seçtikleri alanda çalışmalarda bulunabilirler. Yaşam koçluğu hakkında diğer faydalı yazılarımız için bizleri takipte kalın…

Mehtap Hersek Akkoyunlu – Yaşam Koçu

Leave A Reply

Navigate